5a:n Legorobottiviikko

 

Meillä 5A:lla oli tällä viikolla legorobottiviikko, joka meinaa siis, että rakensimme koko viikon legorobottisetillä liikkuvia legorobotteja. Pakkaukset meidän koulu sai Helsingin Kaupungilta. Meidän ryhmämme teki koiranpennun, toinen ryhmä teki Gyro boyn ja muut tekivät “perusrobotteja”.

Ensin me teimme robotin, johon menikin jo kaksi päivää, sitten harjoittelimme koodaamaan robotteja. Koodaus tehtiin tietokoneella. Tiistaina jatkettiin koodausta ja harjoiteltiin koodaamaan robotti kulkemaan tiettyä rataa. Keskiviikkona jatkettiin vielä koodaamista. Torstaina vaihdoimme ryhmiä. Kolme ryhmää tekivät robotteja lisäosapaketilla, yksi ryhmä teki oman robotin ilman ohjeita ja ryhmä, jossa muun muassa olin itse, teki mainosvideon koirarobotista. Perjantaina puramme ja järjestelemme legot oikeisiin laatikkoihin ja ensi viikolla joku toinen luokka saa legot. Robottiviikko oli mukavaa vaihtelua normaaliin kouluviikkoon verrattuna, tietenkin läksyjä piti tehdä vähän enemmän kotona, kun ei tavallisia oppitunteja ollutkaan.

Julia 5A