Vanhanajan koulupäivä

Vanhanajan koulupäivä (3a & 3c)

Lähdimme tiistaina aamulla kävellen Lasten kaupunkiin, Helsingin kaupungin museoon. Matka oli aika pitkä, mutta se oli silti hauska matka. Saavuttuamme Lastenkaupunkiin, pistimme takit ja muut ulkovaatteet naulakkoon. Pian sen jälkeen tuli opas, joka vei meidät vanhan ajan kouluun. Ensin tytöt pukivat päälleen essut ja pojat slipoverin (ihmeellinen liivi). Sitten opas, joka oli samalla vanhan ajan koulun opettaja käski meidät parijonoon. Kävelimme luokkaan ja asetuimme pulpettien viereen seisomaan. Sitten lauloimme jonkun virren, kuten ennen vanhaan oli tapana. Seuraavaksi meille jaettiin taulut, liidut ja rätit, ja pääsimme harjoittelemaan kaunokirjoitusta, tarkemmin sanottuna z:taa. Se oli ihan liian vaikeaa!
“Välitunti alkaa!” opettaja sanoi ja sitten lähdimmekin takaisin koululle.