Snellun tulevaisuuden kuusi. #suomi100

Snellmannin ala-asteen ympäristö-tiimi Sandra(opettaja) ja Johanna (rehtori) kokoontui harjoittelemaan tulevaisuudenkuusi aiheista aamunavausta. Kun koulu alkoi eli 8.30.

Aamunavaus alkoi klo 9.35 sen jälkeen näyttelimme istuttavamme kuusen. Mutta oikeasti istutimme sen vasta sen jälkeen. Aamunavaus meni kaikkien mielestä hyvin.

Kirjoittanut Aatos 3a

 

Snellmanin koulussa istutettiin Suomen satavuotis syntymäpäivän kunniaksi kuusi. Kuusen istutti Snellmanin Ala-asteen ympäristötiimin jäsenet. Istutuksessa oli myös mukana koulun rehtori, Johanna Kauppi. Kuusi istutettiin koulun salissa. Nyt kuusi on opetajahuoneen vieressä olevan kirstun päällä. Se oli hieno hetki, kun kuusi istutettiin. Katsoimme myös, kun muut maat olivat istuttaneet kuusia. Kuusi on nyt kasvattanut muutaman oksan lisää. Kuusi istutettiin 12.5.2017. Tilaisuutta oli katsomassa koko koulun oppilaat, opettajat ja henkilökunta.

Kirjoittajat

Charlotta M.

Pyry P.