Kuudesluokkalaisten muistoja Snellusta

Ensimmäinen koulupäiväni Snellussa 

Ensimmäinen päiväni Snellussa ei ollut ensimmäisellä luokalla vaan kolmannella luokalla. Olin jännittänyt tätä päivää jo koko kesäloman. Kävelin äidin kanssa porteista sisään ja huomasin vanhoja päiväkoti kavereitani ja muutaman sen hetken kavereita. Olin aivan hukassa, koska en tiennyt minne mennä. Sitten huomasin hymyilevän Silja-opettajan ja joukon kolmasluokkalaisia ja kävelin heidän luo. Kaikki moikkasivat minua ja esittelivät itsensä. Kaikki koulun oppilaat menivät jonoon oman luokkansa kanssa. Sitten menimme omaan luokkaan. Omassa luokassa jokainen meistä teki nimilapun, joka kiinnitettiin jokaisen pulpettiin. Silja esitteli minut uutena oppilaana ja yritin muistaa kaikkien nimet parhaan mukaan. Uusi luokka oli pelottava asia, mutta minut otettiin hyvin vastaan.

Alma N.

 

Ensinmäinen koulupäiväni

Ensinmäinen koulupäiväni oli kiva. Äiti vei minut aamulla koulunpihalle. Näin siellä ystäviäni ja paljon uusia ihmisiä.  Ajattelin, olen nyt jo iso kun olin koulussa. En ollut niin iso kun kuvittelin. Pääsimme sisälle ensimmäisen/uuden opettajan johdolla. Kunniakuja oli mielestäni tosi iso. Kun pääsimme sisälle luokkaamme, minusta se oli ihmeellistä. Kun pääsimme paikoillemme Silja otti ensimmäisen kirjaimen esiin. Se oli T.  Hän kysyi: “kuka tunnistaa tämän kirjaimen?” En sanonut mitään, koska tiesin epäonnistuvani. Lopulta hän kysyi muitakin kirjaimia. Jotkut vastasivat, ne parhaat jotka olivat opetelleet kaikki kirjaimet ennen koulua. Taululla luki nyt TERVETULOA.Teimme joitain leikkejä vielä, ajattelin että *täällä mä oon nyt*.  

 

Ekaluokan opettajani ja muita muistoja ekaluokasta.

Ekaluokan opettajani: Silja Mikkola

Silja oli mukava ja lempeä opettaja joka sai aina asiat järjestykseen ja suuttui harvoin. Aluksi hänen piti olla vain väliaikainen, mutta hän olikin opettajamme seuraavatkin kolme vuotta. Ekalla luokalla oli hauskaa. Halusin aina tarhassa olla koululainen, mutta koulu oli minulle lopulta hankalaa. Selviydyn kumminkin todistukseen tosi hyvällä arvosanalla. Ekaluokka oli kivaa.

Snellun hyvä henki

Minulla on ollut hyviä ystäviä nämä vuodet. Pystyimme tekemään yhteistyötä.

Paraspaikka/lempipaikka Snellussa.

Muistan kun viitosluokkaan asti väittelimme että onko koulussa ullakkoa. Sinne ei näyttänyt vievän hissi eikä portaat. Jotkut uskoivat että se on, ja toiset taas ei. Vasta kuutosluokalla sain nähdä sen. Siinä on jotain hienoa. Jotenkin se oli niin lumoava että siitä tuli lempipaikkani. Elikkä koulun ullakko on lempipaikkani.

Snellu muuttui kuuden vuoden aikana

Täällä on paljon enemmän ihmisiä. Ennen oli kaikkia musiikin ja biologian luokkia, nyt ei juurikaan mitään. Kaikki luokat ovat perusluokkia. Ei ole muuta kuin koksänluokka ja autitorio.

Haluan nyt kiittää kaikkia opettajiani hyvistä vuosista. Silja, Meiju, Miia.  

Siiri

        

                   

MUISTOJA SNELLUSTA

Muistan kun kävelin mun silloisen parhaan kaverin kanssa koulunpihaan ja otettiin selfie jonka taustalla oli päiväkoti Rööperin rakennusmaa.

Sen jälkeen muistan kun kävelin luokkaan sisään ja sanoin mutsille, että kyl mä pärjään. Muistan myös ekan open Siljan.

Snellussa on ollut aina aika hyvä henki joistain pienistä jutuista huolimatta. Aina on ollut turvallinen olo.

Mun lempipaikka Snellussa on liikkasali koska siellä on tehty kaikkea hauskaa.

Hauskin tapahtuma Snellussa – Ehdottomasti leirikoulu

Julius

 

Muistoja Snellusta

Mukavin tapahtuma Snelussa oli varmaankin se kun olin ensimmäisellä luokalla ja menimme koko koulu yhdessä elokuviin katsomaan Saapasjalkakissa nimistä elokuvaa. Jokainen sai valita oman juoman, karkkipussin ja popcornit. Myös meidän leirikoulumme Ahvenanmaalla oli yksi parhaimmista muistoistani Snellussa.

Snellu on muuttunut kuuden vuoden aikana paljon. Kun tulin ensimmäiselle luokalle jokaista luokkaa oli vain yksi. Nyt kun olen kuudennella luokalla ykkös, kakkos ja kolmos luokkia on jokaista kolme luokkaa ja nelos sekä vitos luokkia on 2 luokkaa. Koulussamme on myös yksi 1-6d luokka. Ja meitä kutosia on vain yksi luokka. Monia tiloja on muutettu kuten esim. Entisestä auditoriosta on tehty musiikinluokka ja musiikinluokasta on tehty normi luokka.

Saaga

 

En muista ensimmäistä koulupäivääni

Mutta muistan aamukerhon ja iltapäiväkerhon. Muistan kuinka kuutosluokkalaiset olivat aikuisten kokoisia vaikka nyt tiedän että ei se ihan niin ollut. Muistan kuinka ennen oli kemian, englannin, iltapäiväkerhon, köksän, musiikin ja ATK-luokka. Nyt ei enää mitään.

Muistan, kuinka kukaan opettaja tai sijainen ei tykännyt meistä paitsi Aleksi. Taisimme olla kauhuluokka.

Tommi

 

Muistoja Snellusta

Ensimmäisen luokan opettajani oli Silja. Meillä oli maskotti possu nimeltään Possu. Lauloimme usein ja Silja soitti pianoa. Avustaja Tarja toi meille aina karkkia ja jotain karkkijauheita. Tarja piti myös aamukerhoa. Meillä oli myös avustaja Sirpa. Ainiin ja keittäjä Pirjo oli ihan paras! Meillä oli aina perjantaisin kummiruokailu ja ruokalamme oli pikkusali.

Veera

 

Koulumuistot

Muistan vielä aika hyvin kuinka kaikki lapset jonottivat vanhempiensa kanssa päästäkseen luokkaan sisään ja samalla Silja otti kaikki vastaan. Kaikilla oli omalla pulpetilla kynä, kumi, viivoitin sekä puuvärikynät. Ne sai pitää itsellään. Istuin Helmin vieressä. Teimme ensimmäisenä päivänä nimikylttejä, jotka laitoimme pulpettiemme eteen sinitarralla. Minulla meni sen tekemiseen aika kauan, koska tein sen monilla väreillä.

Silja oli ensimmäisestä luokasta kolmanteen luokkaan meidän opettajamme. Hän oli kyllä hyvä opettaja. Meillä oli Siljan kanssa possu, jonka aina sai päivänoppilas. Helmillä oli ensimmäisen luokan koulukuvaus päivänä possu ja kuvassa hänellä on se. Possu oli hyvin suosittu meidän keskuudessamme. Meillä oli Siljan kanssa myös kaksi säkkituolia, vihreä sekä ruskea, joita kutsuimme kakaksi ja rääksi. Meillä oli ensimmäisestä kolmanteen luokkaan apuopettaja Tarja, joka piti aamulla ennen koulua kerhoa, jossa sai tehdä käsitöitä ja ensimmäisestä toiseen luokkaan apuopettaja Sirpa, joka oli paljon paikalla. Ensimmäinen luokka oli kyllä hauska ja aika helppo.

Krish

 

Koulumuistot

Muistan vielä aika hyvin kuinka kaikki lapset jonottivat vanhempiensa kanssa päästäkseen luokkaan sisään ja samalla Silja otti kaikki vastaan. Kaikilla oli omalla pulpetilla kynä, kumi, viivoitin sekä puuvärikynät. Ne sai pitää itsellään. Istuin Helmin vieressä. Teimme ensimmäisenä päivänä nimikylttejä, jotka laitoimme pulpettiemme eteen sinitarralla. Minulla meni sen tekemiseen aika kauan, koska tein sen monilla väreillä.

Silja oli ensimmäisestä luokasta kolmanteen luokkaan meidän opettajamme. Hän oli kyllä hyvä opettaja. Meillä oli Siljan kanssa possu, jonka aina sai päivänoppilas. Helmillä oli ensimmäisen luokan koulukuvaus päivänä possu ja kuvassa hänellä on se. Possu oli hyvin suosittu meidän keskuudessamme. Meillä oli Siljan kanssa myös kaksi säkkituolia, vihreä sekä ruskea, joita kutsuimme kakaksi ja rääksi. Meillä oli ensimmäisestä kolmanteen luokkaan apuopettaja Tarja, joka piti aamulla ennen koulua kerhoa, jossa sai tehdä käsitöitä ja ensimmäisestä toiseen luokkaan apuopettaja Sirpa, joka oli paljon paikalla. Ensimmäinen luokka oli kyllä hauska ja aika helppo.

Lotta

 

Snellun parhaat hetket

Parhaita hetkiä minulla on ollut Snellussa varsinkin leirikoulu. Olemme tehneet paljon kivoja asioita ja meillä on ollut paljon kivoja tapahtumia koko koulun kanssa esim. Snellun-tähti ja koulun urheilupäivä. Odotan myös vielä kun menemme HopLoppiin koko koulun kanssa. Uskon myös että kun menemme Linnanmäelle siitä tulee myös hauskaa. Odotan myös yrityskylää. Ensimmäinen koulupäivä oli kiva, minut otettiin hyvin vastaan ja vaikken ensin muistanut kaikkien nimiä, opin ne nopeasti. Koko vuosi on ollut kiva ja meillä on kiva luokka. Tulee ikävä ala-aste aikaa ja varsinkin meidän luokkaa.

Ilse

 

OMA KOKEMUKSENI

Muutettuani Helsinkiin Jyväskylästä Joulukuussa, olin todella allapäin, kun piti päästää irti rakkaista ystävistäni, pelkäsin uuteen kouluun menemistä ja Helsingin hullusta ihmismäärästä. Kauniin, hieman surullisen Joulun jälkeen, pääsin tutustumaan Snelluun, mielestäni stressaavaan ja tylsään kouluun, kunnes tajusin, että mitä ajattelin oli aivan väärin. Snellu on hauska, mukava, täynnä ihania ihmisiä ja olen oppinut paljon, vaikka olinkin paljon jäljessä.

Olen saanut pikkuhiljaa paljon ystäviä, joiden kanssa minulla ei tylsä tule, olen myös oppinut heidän kautta Helsingin kauniit rakennukset ja paikat, joita en Jyväskylässä olisi ikinä nähnyt. Täällä olen päässyt puhumaan englantia enemmän, keskittymään enemmän tunteihin ja tajuamaan sen, että koulu on tärkeä asia, vaikka on vaikeuksia tai joku on koulussa huonosti. Vaikka olenkin huono monessa aineessa, kuten matematiikassa, liikunnassa, maantiedossa ja historiassa, yritän silti parantaa osaamistani ja keskittymistäni niihin, varsinkin kun olen menossa yläkouluun.

Opettajista ja koulun työntekijöistä puhuen, he ovat auttaneet minua paljon, etenkin kuraattori. Opettajat joita olen koulupäivinäni tavannut ja jotka ovat minua opettaneet, ovat mielestäni tosi hyviä opettajia, olen heiltä oppinut paljon ja siitä olen kiitollinen.

Nyt jos voisin omasta luokastani kertoa, vau, en olisi uskonutkaan että niin paljon energiaa voisi vallata kutosluokan. Ajattelin, että en olisi saanut ystäviä lainkaan, enkä olisi kuulunut joukkoon, mutta siitäkin olin väärässä. Heti ensimmäinen päivä olin saanut kaverin, josta pikkuhiljaa tuli ystävä, hänen kautta sain lisää kavereita joista tuli ystäviä, olin onnellinen, vaikka muutto oli silti iso raskas muutos olkapäilläni kuten moni muu kilo lisänä, ystäväni auttoivat ja olen heille ikuisesti kiitollinen.

En olisi uskonut, että olisin saanut niin paljon ystäviä ja että olisin oppinut niin paljon uutta. Seuraavaksi on yläkoulu, joka on pelottava asia, mutta ystävieni ansiosta sen läpi meneminen tulee olemaan mukavaa, hauskaa, helppoa ja unohtumatonta.

Kiitokset vielä luokanopettajalleni Miia Aholalle, joka jaksoin luokkaamme ylläpitämään rauhalla ja kärsvällisyydellä.

Daniela