Snellun 4A & 4S Habitare- messuilla

13.9.2017 4A ja 4S lähtivät Habitare messuille. Lähdimme liikkeelle raitiovaunulla.

Perillä kävelimme sisään messukeskukseen. Opettajat Anu ja Sandra jakoivat kaikille liput. Näytimme ne tarkastajille ja pääsimme sisään.

Porukkamme luo asteli nainen, joka antoi meille ohjeet messualueelle. Menimme portaat alas, ja lähdimme suunnistamaan keltaisten ilmapallojen luokse.

Ilmapallojen luona huomasimme oranssin lastenalueen. Kaikki juoksivat suoraan tyynymereen. Tytöt löysivät väritys alueen ja ottivat sen haltuunsa. Siellä oli myös “viidakko” jonne sai askarrella esim. Liaaneja, kukkia ja köynnöksiä.

Hetken tutkinnan jälkeen saimme suunnistus paperit. Jaoimme poppoon kolmeen osaan: Anun joukkoon, Sandran joukkoon ja Markuksen joukkoon. Lähdimme kaikki etsimään tiettyjä pisteitä. Jotkut tarjosivat karkkia ja jotkut tarjosivat muita asioita esim. Pussukoita.

Suunnistuksen jälkeen lähdimme kohti raitiovaunu pysäkkiä. Menimme kuitenkin väärään raitsikkaan. Erehdyksen jälkeen päädyimme junaan.

JA SIINÄ OLI MEIDÄN HABITARE MESSUT!

By, Sissi K