MUISTOJA TÄLTÄ SYKSYLTÄ -3P

“Oli kivaa kun oltiin Kaivopuistossa kesällä ja leikittiin hippaa ja piilosta.” -Junnu

“Oli kiva kun oltiin rannalla kesällä ja siellä oli joku joka meni uimaan silloin, oli sade kengät meni märiksi, koska aallot tuli kengille”. -Elias

“Minusta oli hauskaa kun koulussa oli halloween

Minusta oli hauskaa kun oltiin merenrannassa

Minusta on hauskaa mennä retkelle” -Eelis

“Koulussa on kiva olla koska saa aina uusia kavereita ja vielä parempi saa ilmaista ruokaa! Jack

Koulussa on kivaa! Kun saa uusi kavereita.” -Mauro

“Kun olin koulussa ja #Eelis oli #paras opettaja ja kun olimme

Retkellä ja yksi oppilas sanoi # sukka life ja tulimme takaisin koululle ja se sama oppilas sanoi # koulu life ja me ihmettelimme sitä oppilasta jonka nimi on #eelis on paras #LOPPU” -Caius

“Se oli kivaa kun oltiin koulun kanssa hoplopissa. Ja liikka on kivaa myös.” -Rene

“Minun mielestä halloween oli hauskaa aikaa sai pelotella toisia ja syödä karkkia. Jouluun on enää neljä päivää se on superhauskaa vuodenaikaa niin kuin aina. Tänä vuonna toivoin joululahjaksi: lempi harrastukseni on kiipeily ja uiminen on hauskaa uimisessa pitää uida paljon.” -Benjamin

“Lähdettiin saman tien kun koulu alkoi. Ratikassa kaikki oli aika meluisia, mutta kukaan ulkopuolinen ei onneksi häiriintynyt. Kun me päästiin laaksoon me jakaannuttiin pöytäryhmiin ja lähdettiin suunnistamaan. Suunnistuksen jälkeen me syötiin eväät ja lähdettiin takaisin koululle.” -Iiris T.

“KOULU ON OK. SILOIN OLI IHAN KIVAA. RUOKA ON IHAN HYVÄÄ. JA KAIKI ON OK JEEEEE NO MOIKA MOI.” -Manuel

“Eilen oli maailman kivoin koulupäivä. Koska me mentiin Tuomaan Markkinoille. Me otettiin kymmenen metriä metrilakua. Oli aika täyttävää mehua.

Ja meille tuli uudet sohvat. Ollut ihan normaalia muuten.” -Minerva

“OLIMMME MONTA KERTAA VÄLITUNNILLA. OLIMME KAIVOPUISTOSSA. OLIMME KOULUSSA!KÄSITYÖSSÄ SIELLÄ TEIMME LAIVOJA.” -Ivo

“Halloweennyyttäreillä oli kivaa. Varsinkin se kun oltiin rehtorin kanssa ullakolla. Joulukalenterin avaaminen on ollut joka kerta hauskaa. Itsenäisyyspäiväjuhlissakin oli hauskaa. Tein myös laivan puukässässä. Eilen oli tosi kivaa koska me oltiin luokan kanssa Tuomaan markkinoilla ja minä ostin metrilakua. Meidän luokassa on nyt uudet pöydät ja tuolit ne on ihan kivat. Käytävilläkin on uudet sohvat ne ovat ihanat.” -Kaari

“Me käytiin 19.12.2017 tuomaan markkinoilla jossa oli tosi hauskaa ostettiin paljon lakuja ja herkkuja. Minä ja Iiris T maistelimme makkaroita ja lihoja. Kävimme Korkeasaaressa kakkosluokalla se oli hauskaa. Sitten käytiin Laaksossa se oli parasta. Me etsittiin erilaisia juttuja ja melkein eksyttiin se oli hassua. KOULU-LIFE” -Lilja

“Lähdimme koululta suunnilleen 8-9 maissa kohti kauppatoria, siellä opettajamme osti lautta lippuja ja me odottelimme laiturilla lauttaa, odotimme suunnilleen viisi minuuttia kunnes lauttamme tuli laiturille ja lähdimme kohti Korkeasaarta, kun olimme perillä niin jakauduimme opettajan antamiin

ryhmiin ja ryhmäämme lähti aivan eri suuntaan kun kaikki muut, kävelimme käärme aitaukselle ja näimme käärmeitä, sammakoita ja riikinkukkoja, oli mennyt kymmenen minuuttia olimme karhuaitaukseen vieressä ja oli aika mennä syömään, söimme hyvin mutta sen jälkeen hävitin ryhmäni ja löysin toisen ryhmän ja lähdimme toisen ryhmän kanssa etsimään minun ryhmää.

Laakso

Lähdimme saman tien kun koulu alkoi lähdimme ratikkapysäkille. Oli mennyt suunnilleen kymmenen minuuttia ja olimme perillä laaksossa ja kerrottiin säännöt mitä ei saa tehdä ja mitä saa tehdä, aika oli lähteä suunnistamaan tiettyä tornia ja lähdimme tällä kertaa samaan suuntaan kuin muut löysimme tornin pitkän kävely matkan jälkeen, sitten aika oli lähteä eväiden syönti paikalle ja löysimme eväiden syönti paikan niin aloimme syömään ja söimme maittavasti ja aika oli lähteä koululle ja kun olimme koululla niin koulu loppui ja pääsin kotiin oli mahtava retki vaikka eksyttiin.” -Vilma

“Mä muistan meijän ekan retken . Me mentiin eiran rantaan ja me tehtiin ihmispatsaita. Ja mä muistan myös Korkeesaaren retken mulla oli ihan kivaa mut ku meijän ryhmä meni hajalleen. Mä muistan senki ku me käytiin laaksossa ja meijän ryhmä eksy. Lopulta kuitenkin me löydettiin takasin . Ja syötiin eväät. Sillon oli jo aika lähteä koululle. Ja koulu päivä loppu.” -Andi

“Koulussa on kiva käydä retkillä. Musta oli kiva käydä tuomaan markkinoilla. Mä ostin 10 metrilakua ja sain kuumaa mehua. Oli myös kivaa käydä laaksossa. Siellä oli hevostalli. Laaksossa me tehtiin myös taideteoksia lehdistä ja oksista. Korkeasaaressa oli hauskaa. Mä ja Liinu eksyttiin meidän ryhmästä. Oli myös kivaa mennä lautalla.” -Tilda

“Pariisin matka

Aamuyöstä lentokentällä, kaikki on väsyneitä paitsi minä. Minä hihkun ilosta ja pompin turvatarkastuksen aikana. Mikäs on noin innostavaa? Äiti kysyy. Pariisi, minä vastaan. Äiti hymyilee ja jatkaa matkaa. Tiedän, niin kuin varmaan kaikki tietää, että Ranska on äidin lempi kaupunki. Pian tulemme kahvilaan ja minulla alkaa olla kuuma jaloilla, minulla oli sentään talvisaappaat jalassa. Otin kengät pois, ja tilasin kiivisalaattini, sitten kävimme varaamassa tyhjän pöydän nurkasta. Siinä oli pimeä märkä ikkuna, jonka takana näimme joitain valoja, ja valojen avulla näin kuinka asfaltti oli märänlainen sateen takia. Nautin osan pikkusiskoni croissantista, katsoen nousevia lentokoneita. Pian sen jälkeen olimme lentokoneessa ja sitten Pariisissa. Siellä oli ihanaa.” -Iiris K.

“Eilen oltiin tuomaan markkinoilla siellä oli kivaa. Mä ostin sieltä paljon karkkia. Yhtenä päivänä me rakensimme puuveneet.” -Aarne